Ekspertu diskusija “Cik maksā vēža ārstēšana un kā sevi apdrošināt?”
Ekspertu diskusija “Cik maksā vēža ārstēšana un kā sevi apdrošināt?”

Aicinām noskatīties ekspertu diskusiju “Cik maksā vēža ārstēšana un kā sevi apdrošināt?”

Lai pievērstu uzmanību vēža ārstēšanas augstajām izmaksām un informētu par iespējām tās mazināt, Compensa Life” aicina noskatīties tiešsaistes ekspertu diskusiju “Cik maksā vēža ārstēšana un kā sevi apdrošināt?” 13. oktobrī plkst. 10.30 portālā Delfi.lv

Diskusijā tiks spriests, kāpēc pieaug vēža izplatība un kāpēc neviens nevar būt pasargāts no saslimšanas, kādas ir jaunākās vēža ārstēšanas iespējas, izskanēs arī vēža pacientu pieredze – cik daudz un par ko jāmaksā pašiem, un tiks sniegta informācija par “Compensa Life” onkoloģisko slimību apdrošināšanas programmu “Oncodrop”.

Diskusijā piedalīsies: 

  • Viktors Gustsons, “Compensa Life” Latvijas filiāles vadītājs;
  • med. Iveta Kudaba, onkoloģe ķīmijterapeite Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā;
  • Gunita Berķe, onkoloģisko pacientu biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja;
  • Ieva Pleša, “Compensa Life” klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja, kura nesen piedzīvojusi onkoloģisku slimību.

Diskusiju vadīs politologs un sociālantropologs Mārtiņš Daugulis. Diskusija būs skatāma tiešraidē Delfi.lv un “Compensa Life” Facebook lapā. 

Lai apietu rindas uz valsts apmaksātiem pakalpojumiem, vēža pacienti arvien biežāk ir spiesti maksāt par izmeklējumiem un ārstēšanu, kas šā brīža augsto cenu apstākļos ir smags finansiāls slogs. Šādu draudīgu tendenci atklāj onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības “Dzīvības koks” īstenotā vēža pacientu aptauja, ko atbalstījusi apdrošināšanas sabiedrība “Compensa Life”.

“Vēža pacienti pēc ārstēšanas bieži dzīvo kā uz pulvera mucas, jo slimība var atgriezties. Tagad šīm bažām klāt nāk jaunas – kaut gan ārstēšanas pamatizdevumus Latvijā apmaksā valsts, mūsu veiktā aptauja rāda, ka pēdējos mēnešos ir gadījumi, kad vēža pacienti nevar laikus saņemt valsts apmaksātos izmeklējumus. Jūlijā cilvēkam ir aizdomas par vēža atgriešanos, bet pierakstīties uz izmeklējumu iespējams tikai decembrī. Tas nav pieļaujami, jo katra kavēta diena var pasliktināt ārstēšanas prognozi un ir drauds dzīvībai,” stāsta Gunita Berķe, “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja.

“Dzīvības koks” aptauja atklāj arī birokrātisko pieeju invaliditātes saņemšanā. Ja cilvēkam nav uzņēmības vai tuvinieku atbalsta invaliditātes kārtošanā, vēža pacienti, zaudējot darbspējas, ir pakļauti riskam ilgāku laiku palikt bez iztikas līdzekļiem. Tāpat būtisku izdevumu daļu vēža pacientiem veido maksājumi par speciālo uzturu, rehabilitāciju, paliatīvo aprūpi, palīglīdzekļiem u.c.

“Tas ir mīts, ka vēža ārstēšanu sedz valsts un tā pacientam ir bez maksas. Patiesībā ar vēzi slimot Latvijā ir ļoti dārgi. Finansisti mēdz mudināt, ka vajag veidot uzkrājumus vismaz trīs mēnešu ienākumu apjomā. Es teiktu, ka vēža gadījumā šim drošības spilvenam vajag būt vismaz gada ienākumu apjomā,” pieredzē dalās vēža paciente Ilva Lillmaa, kura savu vēža diagnozi uzzināja pirms gada.

RAKUS onkoloģe ķīmijterapeite asoc.profesore Iveta Kudaba atzīst: “Nenoliedzami, pēdējos gados vēža ārstēšanas iespējas ir uzlabojušās, taču Latvijā joprojām tiek atvēlēts nepiedodami mazs jeb birokrātiski "ierobežots" finansējums mērķterapijai - efektīvām un inovatīvām zālēm, kas nepieciešamas konkrētam pacientam un konkrētam vēža veidam, lai šie pacienti dzīvotu ilgāk un kvalitatīvāk. Mērķis būtu onkoloģiskajiem pacientiem nodrošināt vismaz tādas pašas  terapijas iespējas, kādas piedāvā kaimiņvalstīs un citviet Eiropā. Lai onkoloģiska saslimšana nevis tiktu dramatizēta, bet gan uztverta kā jebkura cita ārstējama hroniska saslimšana.”

Lai iedzīvotājiem būtu iespējams izveidot drošības spilvenu onkoloģiskas slimības gadījumā, apdrošināšanas sabiedrība “Compensa Life” no šā gada sākuma piedāvā Latvijas tirgū salīdzinoši jaunu pakalpojumu – onkoloģisko slimību apdrošināšanu.

“Lai izvairītos no vēža, ikviens var veselīgi ēst, sportot vai investēt citos veselīga dzīvesveida paradumos, taču slimība var skart ikvienu. Eiropā un pasaulē jau daudzus gadus pastāv mūsdienīga un efektīva tendence rūpes par iespējamo vēzi uzticēt apdrošinātājiem – ar salīdzinoši nelielu ikmēneša maksājumu cilvēks iegūst garantiju, ka slimības gadījumā viņam būs līdzekļi gan tūlītējai ārstēšanai, gan ikdienas izdevumiem – komunālajiem vai kredīta maksājumiem, veselīgam uzturam, rehabilitācijai vai kam citam,” saka Viktors Gustsons, “Compensa Life” Latvijas filiāles vadītājs.

“Emocionāli vēža diagnozei, protams, nav iespējams sagatavoties, tā ir smaga un personiska pieredze. Tomēr apzināties, ka onkoloģiska slimība maksā dārgi, ka tā var atņemt pilnīgi visus ģimenes ietaupījumus, gan vajadzētu ikvienam,” saka Ieva Pleša, “Compensa Life” darbiniece, kura pati nesenā pagātnē piedzīvojusi onkoloģisku slimību. Viņa aicina nebūt māņticīgiem, atmest aizspriedumus un onkoloģisko slimību apdrošināšanu uztvert kā racionālu, pragmatisku rīcību un būtisku ieguldījumu drošākā nākotnē.

“Compensa Life” vēža apdrošināšana ir pieejama ikvienam pieaugušajam no 18 līdz 65 gadiem. Apdrošinājuma summa var būt 10, 20, 30 vai 50 tūkstoši eiro. Ikmēneša maksājums par polisi tiek aprēķināts individuāli, minimālā summa ir nedaudz virs diviem eiro mēnesī. ”Compensa Life” ir pirmā apdrošināšanas sabiedrība Baltijā, kas piedāvā apdrošināšanu pret vēzi jaunā, mūsdienīgā formātā – pilnībā digitāli, tiešsaistes platformā Oncodrop.lv

Īpaša Oncodrop.lv apdrošināšanas priekšrocība ir iespēja saslimšanas gadījumā bez maksas saņemt no pasaules vadošo onkoloģijas centru speciālistiem neatkarīgu medicīnisko atzinumu jeb tā saukto otro viedokli (angl. – second opinion) par diagnozi un ieteicamo ārstēšanu.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, Latvijā ik gadu vairāk nekā 11 000 cilvēku pirmreizēji tiek atklāts ļaundabīgs audzējs, aptuveni 6000 cilvēku no vēža mirst un vēža mirstības rādītājs mūsu valstī ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā.

No 2010. gada līdz 2017. gadam jaunatklāto vēža gadījumu skaits Latvijā pieauga par 13%, kas skaidrojams gan ar iedzīvotāju novecošanos, gan diagnostikas uzlabošanos un pieejamību. Latvijā piecas biežāk sastopamās vēža lokācijas ir ādas vēzis, prostatas, krūts, bronhu un plaušu, kā arī zarnu vēzis.

Vēlaties noskaidrot savas polises prēmiju? Klikšķiniet šeit